Externa blixten GF-2 från Ricoh, särskilt framtagen för GR IV*.
Dess tunna och smidiga design bevarar kamerans fickvänliga format och matchar dess stilrena utseende. GF-2 är ett oumbärligt tillbehör för att kunna fotografera pålitligt i svagt ljus – och för att ljusa upp motiv utan att behöva höja ISO, vilket bidrar till bibehållen bildkvalitet.
När blixten är fulladdad ger den upp till cirka 270 blixtar och har en återuppladdningstid på ungefär två sekunder. Den laddas via en USB-C-port som sitter bredvid strömbrytaren, och full laddning tar cirka två timmar.
När kameran är inställd på Auto ISO-blixtläge (ISO Auto Flash), kan GF-2 automatiskt justera både ledtal och ISO-känslighet beroende på motivets avstånd – för optimalt exponerade bilder i alla ljusförhållanden.
- Otroligt tunn och lätt att ta med, endast 19 gram
- Ledtal: 3 vid ISO 100 och 6 vid 400 ISO
- Upp till 270 blixtar på full styrka per laddning
- Återuppladdningstid: ca 2 sekunder
- Inbyggt uppladdningsbart batteri via USB-C
- Belysningsvinkel motsvarar 18mm APS-C ( motsvarande 28 mm )
Fakta
Storlek: 51 x 31 x 17 mm
Vikt: 19 g
*När GF-2 används med andra kameror i GR-serien fungerar den endast i fulleffektsläget. Detta beror på att blixtkontakterna – förutom X-synk-kontakten – inte är helt kompatibla med GR IV:s blixtsko. Ricoh meddelar dock att en firmwareuppdatering kommer för GR III-serien, som kommer att möjliggöra automatisk justering av blixtstyrkan. Uppdateringen förväntas släppas i oktober 2025