Godox LED Light Stick LC500R RGB är en portabel och smidig ljussabel (CCT/RGB/FX), med skärmklaffar som gör det möjligt att styra ljuset exakt. Ena sidan av ljussabeln används i CCT-läget då man snabbt vill kunna anpassa ljuset (från varmt till dagsljus till kallt) efter omgivningen och motivet. Andra sidan av ljussabeln används vid RGB- och FX-läget då man vill använda "färgat" ljus (HSI) eller olika FX-effekter vid filmning. Det går i RGB-läget att ställa in nyans (Hue), färgmättnad (Saturation) och önskad ljusstyrka. Belysningen uppfyller mycket höga krav på ljuskvalité och har ett Colour Rendering Index (CRI) värde på 96+, ett Television Light Consistency Index (TLCI) på 98.
Fördelar med Godox LED Light Stick LC500R RGB:
- Light Stick LC500R RGB är grymt portabel ljussabel , som är betydligt smidigare att plocka med sig än traditionella belysningar.
- Inget punktljus. Light Stick LC500R RGB har en avlång lysande yta för t.ex porträtt.
- CCT-läget: Ställbar färgtemperatur: 2500-8500°K, Ställbar effekt: 0-100%
- Det går i RGB-läget att ställa in nyans (Hue), färgmättnad (Saturation) och önskad ljusstyrka.
- FX-effekter som t.ex polisbil, brandbil, ambulans, eld, fyrverkerier, TV, laser, SOS-signal, Musik
- Skärmklaffarna som medföljer LC500R gör det möjligt att styra ljuset exakt.
- Perfekt belysning för att använda på nära håll eller för att t.ex ljusa upp detaljer i Low-key miljöer.
- Light Stick LC500R RGB kan användas handhållet eller monterat på ett stativ. (Stativ ingår ej.)
- Kan styras via den medföljande fjärrkontrollen.
- Integrerat batteri i handtaget. Laddare medföljer.
- Om du gillar Star Wars så är det ingen nackdel. ;-)
Godox LC500R RGB är mycket att smidig att använda för t.ex porträtt och i Low Key-situationer. Förutom att effekten på ljussabeln är ställbar från 0% till 100% , så följer det även med en avtagbar skärmklaff för styrning av ljuset. Ljussabeln drivs av ett uppladdningsbart- och integrerat batteri i handtaget. På handtaget finns förutom knappar även en LCD-display, som visar effekt, färgtemperatur, radiokanal, radiogrupp och batteristatus. Ljussabeln kan styras via den medföljande fjärrkontroll (RC-R9). Har man flera belysningar, så är det möjligt att dela in dem i upp till 6 grupper och styra allt från samma fjärrkontroll. På undersidan av handtaget och överst i toppen så finns standard kameragänga 1/4" för montering på t.ex ett belysningsstativ eller annat tillbehör.
FX-effekter
En annan smart funktion är att belysningen har 39 olika specialeffekter, uppdelade i 14 kategorier som t.ex polisbil, brandbil, ambulans, eld, fyrverkerier, TV, laser, SOS-signal, Musik mm. I Musik-läget så pulserar ljuset från belysningen i takt med musiken och färgen ändras efter musikvolymen.
Förpackningen innehåller:
1 st Godox Led Light Stick LC 500R
1 st Skärmklaffar för LC500R
1st Laddare för LC500R
1 st Fjärrkontroll.
Batterier till fjärrkontrollen ingår ej. Den drivs av 2 st AAA-batterier.
Vissa bilder är illustrativa.
Caption